Asur Ticaret Kolonileri Devri ve Anadolu’ya Yazının Gelmesi

Kültepe Tabletlerine Göre Asur Ticaret Kolonileri Devri

1925 senesinde Hrozny tarafından çıkartılan Kültepe’deki tabletlere göre   MÖ 2000 li yıllarda Asurlu tüccarlara ait olduğu düşünülen ticari belgeler ortaya çıkartılmıştır. Asur tüccarları ticaret için Mezopotamya’dan yola çıkıp Fırat üzerinden Anadolu’ya gelmişlerdir. Anadolu’ya kumaş, kalay gibi malzemeler getirip altın ve gümüşü Asur’a götürmüşlerdir.  Ticaret için Anadolu’ya gelen tüccarlar Karum ve wabartum adlı  Kaniş merkezli olmak üzere 42 adet ticaret merkezi kurmuşlardır. Kaniş Karumu Anadolu ve Asur arasındaki ticareti denetleyen bir tür kurum işi yapmaktadır. Kaniş Karumun’da ticaret vergilerinin ödenmesi, tüccarlar arasındaki problemlerin çözümü ve vergi işlerine bakmaktadır. Burada Asur ve Anadolu insanların kaynaşması ile birlikte Asurlu tüccarlar Anadolu insanına yazı dilini öğretmişlerdir.

Kültepe tabletlerinde Anadolu’da yaşayan insanların bu dönemde hürler, köleler ve sahuru denilen üç sosyal sınıfa ayrıldığı görülmektedir. Ayrıca kültepe tabletlerinde hukuk metinleri, evlilik ve boşanma gibi yazılara rastlanmıştır.

KAYNAKLAR

SEVİĞ.E. (2009), Eskiçağ’ da Anadolu ekonomisi, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümü İktisat Anabilim Dalı İktisat Tarihi Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi İstanbul.

KUZUOĞLU. R. (1999), Kültepe metinlerinde geçen coğrafya adları bunların lokalizasyonu ve diğer yönleri hakkında elde edilen bilgiler, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Anabilim Dalı Sümeroloji Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara. 

 

 

Bu yazı Genel, Son Yazılar kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın