Dünyadaki Tartışmalarla Tarih

Virüsler Dünyadaki Virüsler Hiç Tanımadığımız Özelliklere Sahiptir. Vebalar ve salgın hastalıklar, varlığı boyunca insanlığı tahrip etti ve çoğu zaman tarihin gidişatını değiştirdi.

Fotoğraflarla 1918 İspanyol Gribi: 2020, 1918 gibi görünmeye ...
1918’deki İspanyol gribi salgını
Tarih boyunca hastalık salgınları insanlığı tahrip etti, bazen tarihin seyrini değiştirdi ve zaman zaman tüm uygarlıkların sonunu işaret etti.

Tarih öncesi salgın: MÖ 3000 dolayları
Salgın Yaklaşık 5.000 yıl önce, bir salgın Çin’deki tarih öncesi bir köyü silmiştir. Ölülerin bedenleri, daha sonra yakılan bir evin içine doldurulmuştur. Evin içinde gençlerin, genç yetişkinlerin ve orta yaştaki insanların iskeletleri bulunduğundan hiçbir yaş grubu korunmamıştır.

Arkeolojik ve antropolojik çalışma, salgının uygun mezarlar için zaman bulunmayacak kadar hızlı gerçekleştiğini ve alanın tekrar yerleşmediğini göstermektedir.

Hamin Mangha’nın keşfinden önce, kabaca aynı zaman dilimine tarihlenen bir başka tarih öncesi kitle gömüsü, kuzeydoğu Çin’deki Miaozigou adlı bir bölgede bulundu. Birlikte, bu keşifler salgının tüm bölgeyi tahrip ettiğini gösteriyor.

Atina vebası: MÖ 430

ANTİK ÇAĞDA ATİNA'DA VEBA (M.Ö.430-427)

Atina akropolü üzerindeki yapılardan biri olan Parthenon’un kalıntıları. Şehir MÖ 430 civarında beş yıllık bir salgın yaşadığını göstermektedir.Yunan tarihçi Thucydides (M.Ö. 460-400) “sağlıklı insanlar, kafadaki şiddetli ısıların aniden saldırıya uğradığını ve gözlerde kızarıklık ve iltihaplanma, boğaz veya dil gibi içe doğru kısımların kanlı ve doğal olmayan ve iğrenç bir nefes yayan yapıda olduğunu iletmiştir “(Richard Moraley’in” Mora Savaşının Tarihi “kitabından çevirisi, London Dent, 1914).

Bu salgının tam olarak ne olduğu uzun zamandır bilim adamları arasında bir tartışma kaynağı olmuştur.Sparta’nın ordusu daha güçlüydü ve Atinalıları şehirlerini koruyan “uzun duvarlar” adı verilen bir dizi tahkimatın arkasına sığınmaya zorladı. Salgına rağmen, savaş Atina’nın Sparta’ya teslim olmak zorunda kaldığı M.Ö. 404 yılına kadar bitmeden devam etti.

ANTONİNUS Veba: AD 165-180

2-ANTONİNUS (GALEN) VEBASI – Anadolu Platformu

Romalı askerler büyük olasılıkla yanlarında çiçek hastalığı getirdiler ve Antonine Veba’ya yol açtılar.
Askerler kampanyadan Roma İmparatorluğu’na döndüklerinde, zaferin ganimetinden daha fazlasını geri getirdiler. Birçok tarihçi, salgının ilk olarak Roma İmparatorluğu’na Parthia ile savaştan sonra eve dönen askerler tarafından getirildiğine inanıyor. Salgın, Roma’nın gücünün zirvesindeyken MÖ 27’den MS 180’e kadar olan bir dönem olan Pax Romana’nın (Roma Barış) sonuna katkıda bulundu.

MS 180’den sonra, ” barbar ” gruplar tarafından daha fazla iç savaş ve istila yaşadığı için Roma İmparatorluğu’nda istikrarsızlık büyüdü . Veba meydana geldikten sonra Hıristiyanlık giderek daha popüler hale geldi.

Justinian Veba: MS 541-542

Antik Roma Vebaları Neden Aniden Yok Oldu? | Falun Dafa - Minghui.org

 

İmparator Justinian ve destekçilerinin bir mozaiği.
Bizans İmparatorluğu, düşüşünün başlangıcını belirten bubonik veba tarafından tahrip edildi. Veba sonradan periyodik olarak tekrarladı. Bazı tahminler dünya nüfusunun% 10’unun öldüğünü göstermektedir.

Veba adını Bizans İmparatoru Justinian’dan almıştır (MS 527-565 hükümdarlığıdır). Saltanatı altında, Bizans İmparatorluğu , Orta Doğu’dan Batı Avrupa’ya uzanan bölgeyi kontrol ederek en büyük boyutuna ulaştı. Justinian , imparatorluğun başkenti Konstantinopolis’te (günümüz İstanbul) Ayasofya (“Kutsal Bilgelik”) olarak bilinen büyük bir katedral inşa etti . Justinian ayrıca vebadan hastalandı ve hayatta kaldı; ancak imparatorluğu, veba vurduktan sonraki dönemde yavaş yavaş bölgeyi kaybetti.

Kara Ölüm: 1346-1353

Milyonlarca Ölümden Sorumlu Kara Ölüm Nedir? | Arkeofili

Kara Ölüm onun ardından yıkım bırakarak Asya’dan Avrupa’ya gitti. Bazı tahminler, Avrupa nüfusunun yarısından fazlasını yok ettiğini ileri sürüyor. Günümüzde soyu tükenmiş olan ve enfekte kemirgenler üzerindeki pire tarafından yayılan Yersinia pestis bakterisinin bir suşundan kaynaklandı . Kurbanların cesetleri toplu mezarlara gömüldü .

Veba, Avrupa tarihinin gidişatını değiştirdi. Bu kadar çok ölüle birlikte, işçilerin bulunması ve Avrupa’nın serfdom sisteminin sona ermesi için işgücü bulmak zorlaştı. Çalışmalar , hayatta kalan işçilerin ete ve daha kaliteli ekmeğe daha iyi erişebildiğini göstermektedir. Ucuz işgücü eksikliği de teknolojik yeniliğe katkıda bulunmuş olabilir.

Londra Büyük Veba: 1665-1666

Kara Veba'dan Büyük Londra Vebası'na, tarihin beş büyük salgını ...

 

1666 Londra Büyük Ateşi’nin yeniden canlandırılması. Yangın, şehrin yıkıcı bir vebadan geçmesinden hemen sonra meydana geldi.
Kara Ölüm’ün Büyük Britanya’daki son büyük salgını, Kral Charles II liderliğindeki Londra’dan kitlesel bir çıkışa neden oldu. Veba Nisan 1665’te başladı ve sıcak yaz aylarında hızla yayıldı. Veba enfekte kemirgenlerden pire, bulaşmanın ana nedenlerinden biriydi. Veba sona erdiğinde, Londra nüfusunun% 15’i dahil olmak üzere yaklaşık 100.000 kişi öldü. Fakat bu, o şehrin acılarının sonu değildi. 2 Eylül 1666’da Londra Büyük Ateşi başladı, dört gün sürdü ve şehrin büyük bir bölümünü yaktı.

Grip salgını: 1889-1890

Tarihin en büyük salgınları

 

1889-90 grip salgını sırasında Paris’teki hastalara katılan hemşireleri gösteren ahşap oyma. Salgın yaklaşık 1 milyon insanı öldürdü. Modern endüstriyel çağda, yeni ulaşım bağlantıları, grip virüslerinin tahribat yaratmasını kolaylaştırdı. Sadece birkaç ay içinde hastalık dünyayı kapladı ve 1 milyon insanı öldürdü. Salgının en yüksek ölüm oranına ulaşması sadece beş hafta sürdü.

En eski vakalar Rusya’da bildirildi. Virüs, hava yolculuğunun henüz mevcut olmamasına rağmen, Avrupa ve dünyanın geri kalanında hızla ilerlemeden önce St. Petersburg’a hızla yayıldı.

Amerikan çocuk felci salgını: 1916

ÇOCUK FELCİ'NİN KORKUTUCU DÖNÜŞÜ – Açık Bilim

 

Washington DC’deki Franklin D. Roosevelt anıtı, Başkan Roosevelt’e 1921’de 39 yaşında çocuk felci teşhisi konuldu. Çocuk felci 1954’te Salk aşısının gelişimine kadar binlerce kişiyi öldürdü.
New York’ta başlayan bir çocuk felci salgını ABD’de 27.000 vakaya ve 6.000 ölüme neden oldu. Hastalık esas olarak çocukları etkiler ve bazen kalıcı engelli kurtulanlar bırakır.

Çocuk felci salgınları , 1954’te Salk aşısı geliştirilinceye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde düzensiz olarak ortaya çıktı. Aşı yaygın olarak kullanılabilir hale geldikçe, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vakalar azaldı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki son çocuk felci vakası 1979’da bildirilmiştir. Dünya çapında aşılama çabaları, henüz tamamen ortadan kaldırılmamasına rağmen, hastalığı büyük ölçüde azaltmıştır.

İspanyol Gribi: 1918-1920

İspanyol Gribi: Koronavirüs için 100 yıl önceki pandemiden ...

 

Grip yayılımı ve ölümcüllüğü, I. Dünya Savaşı sırasında birçok insanın yaşadığı sıkışık askerler ve zayıf savaş zamanı beslenmesiyle daha da arttı.

İspanyol Gribi ismine rağmen, hastalık muhtemelen İspanya’da başlamamıştır. İspanya savaş sırasında tarafsız bir ülkeydi ve bu nedenle hastalığın erken hesaplarını özgürce yayınlayabilen basının sıkı sansürünü zorunlu kılmadı. Sonuç olarak, insanlar hastalığın İspanya’ya özgü olduğuna yanlış bir şekilde inandılar ve İspanyol Gribi adı takıldı.

AIDS salgını: 1981-günümüz

İkarus on Twitter: "5- HIV / AIDS (1981 – günümüz) Bilinen ilk HIV ...

AIDS protestocuları
AIDS 1980’lerde küresel bir salgın haline geldi ve dünyanın bazı bölgelerinde salgın olarak devam ediyor.
AIDS, ilk tanımlanmasından bu yana tahminen 35 milyon can aldı. AIDS’e neden olan virüs olan HIV, muhtemelen 1920’lerde Batı Afrika’daki insanlara aktarılan bir şempanze virüsünden gelişti. Virüs dünyayı dolaştı ve AIDS 20. yüzyılın sonlarında bir salgındı. Şimdi, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile yaşayan tahmini 40 milyonun yaklaşık% 64’ü Sahra altı Afrika’da yaşıyor.

On yıllardır, hastalığın bilinen bir tedavisi yoktu, ancak 1990’larda geliştirilen ilaç artık hastalığa sahip kişilerin düzenli tedavi ile normal bir yaşam sürmelerine izin veriyor. Daha da cesaret verici, 2020’nin başından itibaren iki kişi HIV ile tedavi edildi.

H1N1 Domuz Gribi salgını: 2009-2010

2009 domuz gribi salgını - Vikipedi

 

2009 domuz gribi salgını, dünyanın geri kalanına yayılmadan önce 2009 baharında Meksika’da ortaya çıkan yeni bir H1N1 suşundan kaynaklandı. CDC’ye göre, virüs bir yıl içinde dünya çapında 1.4 milyar insanı enfekte etti ve 151.700 ila 575.400 kişi arasında öldü .

CDC, 2009 grip salgınının öncelikle çocukları ve genç yetişkinleri etkilediğini ve ölümlerin% 80’inin 65 yaşından küçük insanlarda olduğunu bildirdi. Mevsimsel gribe neden olanlar da dahil olmak üzere çoğu grip virüsü suşunun 65 yaş ve üstü kişilerde en yüksek ölüm oranına neden olduğu düşünüldüğünde bu alışılmadık bir durumdu. Ancak domuz gribi durumunda, yaşlı insanlar zaten H1N1’in ait olduğu virüs grubuna karşı yeterince bağışıklık geliştirmiş gibi görünüyordu, bu yüzden çok fazla etkilenmedi. Domuz gribine neden olan H1N1 virüsü için bir aşı şimdi yıllık grip aşısına dahil edilmiştir.

Batı Afrika Ebola salgını: 2014-2016

Ebola Yeniden Gündemde

 

2014 Ebola salgını sırasında Liberya’da bir Ebola tedavi ünitesine girmeden önce sağlık çalışanları koruyucu ekipman giydiler ..
Sağlık çalışanları 2014 Ebola salgını sırasında Liberya’da bir Ebola tedavi ünitesine girmeden önce koruyucu giysiler giydiler.

Ebola, 2014-2016 yılları arasında Batı Afrika’yı tahrip etti, bildirilen 28.600 vaka ve 11.325 ölüm. Bildirilecek ilk vaka Aralık 2013’te Gine’de idi, daha sonra hastalık hızla Liberya ve Sierra Leone’ye yayıldı. Vakaların ve ölümlerin büyük kısmı bu üç ülkede meydana geldi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Nijerya, Mali, Senegal, ABD ve Avrupa’da daha az sayıda vaka meydana geldiğini bildirdi .

Orada çaresi bir aşı bulma çabaları devam etmektedir rağmen Ebola için. Bilinen ilk Ebola vakaları 1976’da Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde meydana geldi ve virüs yarasalardan kaynaklanmış olabilir.

Zika Virus salgını: 2015-günümüz

Zika virüsü ülkemiz için şu an tehlike değil'' - Sağlık Haberleri

 

Bir işçi Zika virüsünü taşıyan sivrisinekleri öldürmek için böcek ilacı püskürtür.
Bir işçi Zika virüsünü taşıyan sivrisinekleri öldürmek için böcek ilacı püskürtür. Zika tropiklerde en yaygın olanıdır.
Güney Amerika ve Orta Amerika’daki son Zika salgınının etkisi birkaç yıl boyunca bilinmeyecek. Bu arada, bilim adamları virüsü kontrol altına almak için zamana karşı bir yarışla karşı karşıya. Zika virüsü genellikle Aedes cinsinin sivrisineklerine yayılır , ancak insanlarda da cinsel yolla bulaşabilir.

İken Zika genellikle yetişkin veya çocuk için zararlı değil, rahimde ve doğum kusurları neden hala bebeklerin saldırabilir. Zika’yı taşıyan sivrisinekler, sıcak, nemli iklimlerde en iyi şekilde gelişir, bu da Güney Amerika, Orta Amerika ve virüsün gelişmesi için Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydeki başlıca bölgelerini oluşturur.