Hakkımızda

YAZILARIMIZDA SADECE AKADEMİK KAYNAKLARDA KANITLANMIŞ TARİHSEL SORULARA YANIT ARIYORUZ

 

Tarihin En Büyük Bitişik İmparatorluğu Neydi?
Cevap:
Cengiz Han, Kuzey Doğu Asya kabilelerini Moğol İmparatorluğu’nu oluşturmak için birleştirdiğinde, 1270’teki zirvesinde yaklaşık 15 milyon bitişik kare kilometrelik bir imparatorluk yarattı. ( Hangi ünlü binanın Moğol lideri .) İngiliz İmparatorluğu 1920’de 22 milyon kilometrekarelik bir alanı kapladı, ancak toprakları dünyaya dağıldı.

Amerika’yı kim keşfetti?

Cevap:
Her şeyden önce, Yerli halkların yaklaşık 23.000 yıl önce Amerika’ya geldiklerini görmezden gelmeyelim. Bu tarih soruları ilk gelen Avrupalılara odaklansa bile, Christopher Columbus hala zaferi iddia edemez. Columbus’un okyanus mavisini seyretmesinden yaklaşık 400 yıl önce Viking Leif Erikson Kanada’ya indi. Columbus, dört yolculuğu sırasında Kuzey Amerika’nın hiçbirine ayak basmadı.

Rusya’nın “Kızıl Ekim” Devrimi ne zaman yapıldı?
Cevap:
Sürpriz! Sovyet rejimini kuran 1917 devrimi 7 Kasım’da gerçekleşti. Bu noktada Rusya, o tarihi 25 Ekim olarak işaretleyen Julian takvimini kullanıyordu.

1812 Savaşı ne zaman yapıldı?
Cevap:
Bunun hile tarihi sorularından biri olacağını biliyordun. Amerika Birleşik Devletleri ile Büyük Britanya ve müttefikleri arasındaki savaş sadece bir yıl sürmedi. Çatışma Haziran 1812’den Şubat 1815’e kadar devam etti.

Fransız ve Hint savaşında kim savaştı?

Cevap:
Yedi Yıl Savaşı olarak da bilinen çatışma, Fransız ve İngilizlerin Kuzey Amerika toprak hakları üzerinde savaşmasını içeriyordu. İngilizler kazandı, imparatorluktan büyük bölgesel kazançlar kazandı.

Otomobili kim icat etti?

Cevap:
Fransız mucit Nicolas-Joseph Cugnot, 1769’da buharla çalışan bir araç yarattı, ancak saatte beş kilometre bile gidemedi. Henry Ford, benzinle çalışan bir otomobil (1886’da Karl Benz idi) icat eden veya hatta bir montaj hattında (1901’de Ransom Olds) bir Amerikan arabası yaratan ilk kişi değildi, ancak Ford’un Model T pazara hakim oldu güvenilirlik, basitlik ve uygun fiyat için önemlidir.

 Bağımsızlık Bildirgesi Ne Zaman İmzalandı?
Cevap:
Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlığını Dört Temmuz’da kutluyor, ancak aslında belge imzalanmadı. Ülke, John Adams’ın “Amerika Tarihinin en unutulmaz Epocha” olacağını yazdığı 2 Temmuz 1776’da bağımsızlığını ilan etti. Son taslak iki gün sonra (4 Temmuz) Kongre tarafından tamamlandı ve onaylandı, ancak 2 Ağustos’a kadar imzalanmadı.

ABD Başkanı’ndan Sonra Hangi Afrika Ülkesi Sermayesini İsimlendirdi?
Cevap:
Amerikan Kolonizasyon Derneği 1822’de özgür köleler için yeni bir ev olarak bir Afrika kolonisi kurdu. 1847’de yerleşim bağımsızlığını kazandı ve Liberya ülkesi oldu. Başkenti Monrovia, 1817’den 1825’e başkan olan James Monroe için seçildi.

Giza Piramitlerinin İnşasına Hangi Firavun öncülük etti?
Cevap:
MÖ 2550 civarında, Firavun Khufu ilk ve en büyük piramidin yapımını başlattı. Yaklaşık 30 yıl sonra oğlu Firavun Khafre ikinci olanı ve Sfenks’i inşa etti ve sonuncusu MÖ 2490 civarında Firavun Menkaure tarafından başlatıldı.

 Tarihin En Kısa Savaşı Neydi?
Cevap:
Sosyal bilgiler ders kitaplarında bu savaşla ilgili pek çok tarih sorusu bulamazsınız. 1896 Anglo-Zanzibar Savaşı sırasında, Doğu Afrika adası devleti Zanzibar İngiliz İmparatorluğu’na karşı savaştı. Çatışma 26 Ağustos’ta sabah 9’da başladı ve sabah 9: 40’da sona erdi, bu da dünyanın en kısa savaşını sadece 38 dakika sürdü.

Adolf Hitler nerede doğdu?
Cevap:
Diktatör, Alman sınırı boyunca uzanan bir kasaba olan Braunau am Inn, Avusturya’da doğdu.