Lozan Barış Antlaşması Hakkında

Lozan Barış Antlaşması 1923 yılının Temmuz 23’ünde imzalanmıştır. Tüm dünyanın gözlerinin önünde Türk heyeti Lozan’da önemli bir zafer elde etmiştir. Türk milleti savaşlarla yıllarca var olmaya çalışıp bu savaşlar neticesinde bir imparatorluğun yıkılışına ve yeni bir devletin kuruluşuna tanık oldular. Bağımsızlık için savaşarak sayısız fedakarlık ve sayısız ölümün neticesinde hakkı olan barış antlaşması ile bağımsızlıklarını ve mükafatlarını aldılar.

1.Dünya Savaşı ve ardından Mustafa Kemal ve yoldaşları ile çıktığımız bağımsızlık yolunda ilk başta kitlesel taraftarlar edinildi. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi olan Milli Mücadele başka bir deyişle Kurtuluş Savaşı sırasında çok yönlü siyaseti politikalar izlenerek ve halkında bu bağımsızlık mücadelesini destekleyerek ön saflarda yer edinmesi ile birlikte  Türkiye büyük acılar çekmesine rağmen bu savaşlardan galip çıkmasını bildi. Bu savaşların sonunda önemli bir bağımsızlık kavşağı olan Lozan Barış Konferansı Dönemi başladı. Bu dönemde Türkiye’yi temsilen Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği doğrultusunda İsmet Paşa konferansa gitti. İsmet Paşa Lozan Konferansına giderek savaşın yeni bir durağının içerisinde olduğunu zaman geçtikçe anlayacak ve yıllar sonra yapacağı röportajda da ” Lozan’da çektiklerimi tasavvur edebilseydim, gitmemekte ısrar ederdim” diyecekti. Ancak Mustafa Kemal’in düşündüğü gibi belkide o dönemde bu görev için seçilmiş kaptan İsmet Paşa idi. Mustafa Kemal’in Lozan’dan beklentisi maddi, manevi, ekonomik ve sosyal çerçeveler ile birlikte kısıtlamaların yer almadığı ve Misak-ı Milli sınırları dahilinde bir barış antlaşmasının kabul görmesi idi. İsmet Paşa’nın ise askeri niteliği ve konferanstaki  sert çıkışları bu konferansta olma sebebi idi.

Lozan’da yapılan barış ve metinlerle sadece bir anlaşma yapılmamakla birlikte ayrıca Türkiye ve diğer devletler arasındaki siyasi, hukuki,ekonomik ve sosyal ilişkiler düzene koyulmuş oldu. Lozan Barış Antlaşması ile Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi tüm dünyaca tanındı. Türkiye’nin vermiş olduğu bu mücadele kendi bağımsızlıkları için savaşan diğer devletlerce örnek alındı. Ama çoğu başarısız olacaktı. Çünkü İngiltere Başbakanlarından Llyod George’nin de dediği gibi tarihin gidişatını değiştiren liderler her yüzyılda bir kere görülüp başarılar o lider ile birlikte gelirdi. George kendi yüzyılındaki Lider’in Mustafa Kemal olduğunu ve onun karşısında yer almanın şanssızlık olduğunu düşünmekteydi.

Bu dönemi araştıran araştırmacılara göre antlaşma tam tatmin edici olmamakla birlikte o dönem koşullarında olabilecek en iyi antlaşma idi. Çünkü Dünya Savaşı ve Milli Mücadele gibi iki önemli savaştan çıkan Türk ordusunu yeni bir savaşa sürüklemek büyük bir sorumluluktu.

Lozan Barış Antlaşması yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti için bir senet niteliğinde idi. O zamana kadar geçen süreç ve oluşan olaylar, savaşlar neticesinde bu senet çok kıymetlidir.  Tarihi usluba göre her olay kendi dönem şartlarına göre ele alınıp değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Buna göre Lozan Barış Antlaşması yapıldığı dönem koşulları ve olaylar ele alındığın gayet başarılı bir antlaşmadır.

Lozan Barış Konferansı süresince müttefik devletler her olayda birlikte hareket etmekte idi.  Türk ordusunu sadece Yunanlıları yendiklerini ve Türk ordusunun 1. Dünya Savaşında müttefiklere mağlup olduğunu sürekli ve ısrarcı bir tabirle dile getirmekte idiler. Konferansa giden Türk Heyeti bütün bu sorunlara başarılı bir şekilde göğüs gererek yürüttükleri bu görevde başarılı oldular ve ülkeye döndüler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak geçmiş dönemlerimize inerek yaşadığımız sorunlara karşılık olarak kazandığımız başarılara  her daim sahip çıkmalıyız. Ayrıca Cumhuriyetimizle ile birlikte sembolleşen başta Mustafa Kemal Atatürk ve o dönemdeki önemli liderlerimizi unutmayarak onlara sahip çıkmalıyız.

Lozan Barış Antlaşması.

Tarih: 26 Temmuz 1923

Bu yazı Son Yazılar kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın