pazarlamanın tarihi

FOGO DE CHAO TARİHÇESİ

Fogo de Chão  kaliteli bir yemek için tam hizmet veren Brezilya kökenli bir et lokantasıdır. Fogo de Chão şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 , Brezilya’da 8 , Meksika’da 2 lokasyonda faaliyet göstermektedir . Fogo de Chão adı “kara ateşi” anlamına gelir.  Geleneksel Gaucho yöntemini özetlemektedir (Açık ateşte et kavurma). Hem öğle hem de akşam yemeği için çeşitli et kesimlerin ilgisini çekmiştir. Sınırsız porsiyon ve geniş bir gurme masası içeren önceden belirlenmiş bir Full Churrasco Deneyimi sunar. Bütün etler “Gaucho” şefleri tarafından yavaşça kızartılır.

Şirket, 1979 yılında Rio Grande do Sul kırsalındaki Cosers ve Ongarattos kardeşler tarafından kuruldu.  Porto Alegre’nin kırsalında yer alan ve ahşap bir yapıdan inşa edilen bu ilk restoran kişiler tarafından çok beğenildi. Fogo, Brezilya’nın dört bir yanından akın eden politikacılar, işadamları ve ünlüler arasında bu deneyimi yaşamak için ün kazandıktan sonra Fogo ikinci restoranını São Paulo’da açtı. Sadık Amerikalı misafirlerin istekleri üzerine Fogo kavramı Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk kez Dallas, Texas’ta açıldı.

1997-2013 yılları arasında öncü Churrascaria, Brezilya ve ABD’de 29 yeni restoran açarak genişlemeye devam etti. Noel 2013’ten hemen önce, Fogo, New York’ta 16.000 metrekarelik bir amiral gemisi olan üç katlı bir hikaye açtı. Mutfak ekibi, Brezilya geleneğine dayanan, Brezilya churrasco deneyimini öne çıkaran yeni menü kreasyonları geliştirme geleneğini sürdürmüştür. 2013 yılında yeni deniz ürünleri yemekleri tanıtıldı. O yılın ilerleyen saatlerinde, Bar Fogo konsepti Fogo restoranlarında ortaya çıkarak konukları Brezilya’dan esinlenilen küçük tabaklar, ödüllü şaraplar ve kokteyller ile tanıştırdı. Yıllarca süren yoğun çalışma ve mükemmellik konusundaki kararlılığı sayesinde, Fogo de Chão ekibi birçok Brezilya ve ABD’de şehirlerde yer açtı, ancak yolculuk pek bitmedi. Fogo, dünyadaki izleyicilere yeni lezzetler ve deneyimler sunmaya devam ediyor.

Misyon:

Misyonumuz, müşterilerimize mümkün olan en yüksek hizmet kalitesini sunarak, makul ve açık büfe fiyatı, kaliteli yemek ortamı, en iyi, en taze ve otantik yemekleri sunarak onlar için vazgeçilmez bir restoran olmak.

Vizyon:

Dünyanın en iyi Brezilyalı kaliteli yemek restoranı olarak tanınmak için kaliteli yemek ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

 

 NEW YORK’UN PEST ANALİZİ

PEST (siyasi, ekonomik, sosyal, teknolojik) analizi, herhangi bir organizasyonun konumunu ve pazar büyümesini değerlendirmek için kullanılan bir iş ölçüm aracıdır (Chapman, 2010). PEST veya PESTLE analizi olarak da bilinir  ve işle ilgili fırsat ve risklerin anlaşılmasına yardımcı olur.

ABD’nin en kalabalık şehri olan New York, 1 Temmuz 2014 tarihli ABD Census tahminlerine göre, şehirde 8,491,079 kişi yaşıyor.  Bu, New York eyaletinin nüfusunun yaklaşık %40’ını ve Metropol bölgesel nüfusunun benzer bir yüzdesini ifade eder. New York’un iki önemli demografik özelliği nüfus yoğunluğu ve kültürel çeşitliliğidir.

New York’a modern göçün en büyük kaynaklarını oluşturan on bir ülke Dominik Cumhuriyeti, Çin, Jamaika, Guyana, Meksika, Ekvador, Haiti, Trinidad ve Tobago, Kolombiya, Rusya ve El Salvador’dur. New York gelir varyasyonu yüksek derecede vardır.

 

 

Tablo 1.1

SİYASAL

 

EKONOMİK

 

SOSYAL

 

TEKNOLOJİK
●      İşletme lisansı ile ilgili birçok düzenleme, sağlık hizmetleri, müşterilerin hakları ve iş sözleşmeleri

●      Siyasi durum istikrarlı

 

●      ABD iş kanunu ve birçok yerel kanuna uymak

 

●      Vergiler

 

●      Büyük ekonomi potansiyeli

 

●      Büyük ekonomi potansiyeli

 

●      New York City, New York eyaletinin ekonomisine hakim

 

●      Kişi başına gelir 48,821 dolar

 

●      Vergilendirme yaklaşık% 8

 

 

●       Çoğu insan için küçük dairelerin bulunduğu yoğun nüfuslu bir alandır.

●       İnsanlar sık sık dışarıda yemek yeme eğilimindedirler, çünkü işten ve yoğun çalışma hayatından sonra yemek yapmak için nadiren zamanları olur.

●       Arkadaşlarıyla dışarıda buluşma eğilimindedirler.

●       Yemek yemek haz alma ve kendine gelmenin yoludur.

●       Modaya uygun, stil sahibi tüketiciler

●       19 milyondan fazla insan New York’ta yaşıyor.

●      New York’da 81% (16 milyon) oranında insanın internet bağlantısı var.

 

●       Hükümet, New York’un teknolojik altyapısı için 1 milyardan fazla para harcadı

 

●       Tedarik zinciri yönetimi ve mağazaların kendileri arasındaki iletişimi mevcut altyapı ile daha kolay olacak

 

 

 

PORTER’İN 5 GÜÇ MODELİ

Lüks yemek segmentinin endüstri ortamını analiz etmek için rakipleri tanımlamak ve şirketin konumunu belirlemek gerekir. Porter’ın Beş Güç Rekabet Modeli, sektördeki rekabet baskısını teşhis etmek için en güçlü ve en faydalı araçtır.

Sektöre yeni girecek oyuncuların yarattığı tehlikeler : [Threats of new entry]

NYC bölgesinde her gün yeni restoranlar açılıyor. Şehirde bir restoran açmak için ortalama başlangıç maliyeti 200.000 dolar. Bu maliyet nispeten düşük olarak kabul edilebilir, bu nedenle birçok yeni restoran açılabilmektedir. NYC’de çok çeşitli kültürler vardır ve her yörenin mutfağına ait restoranları bulmak oldukça kolaydır. İtalyan, Çin, İspanyol, Türk ve diğer mutfak türlerini görebilir. Bu, müşterilerde düşük marka sadakati algısıyla sonuçlanır. Değiştirme maliyetleri nispeten düşüktür. Çok fazla rekabet olduğu için müşteriler yemek yiyebilecekleri birçok farklı restoranları kolayca seçebilirler.

Tedarikçilerin pazara olan hakimiyetleri (Bargaining Power of Suppliers):

Tedarikçilerin restoran endüstrisinde lüks segmentind  eki pazarlık gücü ılımlıdır.. Bazı ülke  mutfakları için sınırlı sayıda restoran olmasına rağmen, tüketici zevkleri esnektir. Farklı bir tedarikçiye geçme maliyeti nispeten düşüktür, aynı zamanda tedarikçinin ürünü için iyi alternatifler vardır.

 Alıcıların, tüketicilerin pazarlık güçleri  (Bargaining Power of Buyers):

Alıcıların pazarlık gücü orta seviyededir, bunun nedeni  akşam yemeği için farklı bir restoran seçerken değiştirme maliyetinin olmamasıdır.. Tüketiciler, mutfak tercihlerine bağlı olarak bir dizi restoran arasından seçim yapabilir, ancak bazı mutfaklar için sınırlı sayıda seçenekler vardır. Müşteriler, lüks segmentin sunduğu ürünün fiyat ve kalitesi hakkında çok iyi bilgi sahibi olurlar ve lüks restoranları ziyaret etmeleri için erteleme seçenekleri vardır.

İkame ürünlerin tehditleri (Threat of Substitutes ) :

Restoranlar için  NYC’de hem yerli hem de yabancı büyük bir tüketici pazarı vardır çünkü ikame tehdidi yüksektir. İkame ürünler daha önce de belirtildiği gibi, müşteriler sayısız seçeneğe sahiptirler. Çok farklı şeyler sunan çok sayıda restoran vardır.

Sektördeki rekabet (Rivalry):

Yavaş büyüyen alıcıların talebi, yemek yemek için başka bir restoran seçme masrafının olmaması ve çok sayıda bulunan restoran sayısından dolayı  lüks restoran endüstrisi oldukça rekabetçidir. Müşteriler fiyat ve performans değeri  açısından gıda ve hizmet kalitesinde büyük bir değer beklemektedir. Restoranların gelirleri, güçlü ve agresif pazarlamadan etkilenebilecek müşteri trafiğine bağlıdır. Rekabet avantajı, değişen fiyatlar ve farklılaşma stratejileri ile de elde edilebilir.

 

S.W.O.T ANALİZİ

SWOT analizi süreci, şirketlerin genel başarısını etkileyen potansiyel ve kritik konular hakkında rekabetçi bir bakış açısı sağlamak için şirketlerin güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, pazar fırsatlarını ve potansiyel tehditleri değerlendirir.

 

GÜÇLÜ YÖNLER

 

ZAYIF YÖNLER FIRSATLAR TEHDİTLER
Uluslararası alanda ve ülke çapında genişlemesi

 

Kısa zaman içerisinde iyi bir itibara ulaşması

 

25 yıldır faaliyet gösteren ve churrasco stiline en iyi şekilde hakim olmaları ve en iyi şekilde uygulamaları

 

Daha geniş pazarlama kanalları

 

Konumu

 

 

Restoran formatının kolayca taklit edilebilir olması

 

Marka bilinirliği üzerine çok odaklanılmaması

 

 

Farkındalık oluşturarak daha büyük bir potansiyel pazar

 

Farklılık sağlamak ve daha fazla insanı çekmek için menünün füzyon mutfağı yoluyla çeşitlendirilmesi

 

Potansiyel pazarları hedefleyerek coğrafi genişleme

 

Turizm

 

 

Yavaş ekonomik iyileşme

 

Hükümet düzenlemeleri

 

Artan rekabet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEGMENTASYON, HEDEFLEME , AND KONUMLAMA (STP)

ANALİZİ

Coğrafi Sınıflandırma:

Manhattan’ın merkezinde, Big Apple’da bulunan Times Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde ve MoMA’dan sadece birkaç adım uzaklıktadır.

Demogratif Sınıflandırma:

Turistler, 18 ila 45 yaş grubu veya Brezilya mutfağı bilgisine sahip üst düzey eğitim almış kişiler  ve çalışma grupları,  yeni yiyecekler denemeye ilgili kişiler.

HEDEFLER

New York’ta turizm, günlük ziyaret eden kişilerde dahil olmak üzere her yıl 50 milyondan fazla yabancı ve Amerikalı turiste hizmet vermektedir. NYC’yi  geçen yıl 58,3 milyon turist ziyaret ederken, 2021 yılına kadar 67 milyon yıllık ziyaretçi çekmeyi hedeflemektedir. Bulunduğu merkezi konum, Fogo’yu yerel halk, turistler ve saygınlar için ideal bir yemek mekanı yapıyor. Çarpıcı  tasarım, özel etkinliklere ev sahipliği yapmak için özel ve yarı özel yemek alanlarının yanı sıra arkadaşlarla bir araya gelmek için mükemmel olan bir salon alanına sahiptir. Fogo de Chao’nun hedefi, orta ve üst gelir grupları ve ziyaretçilerdir.

 

KONUMLANDIRMA

“Dünyanın en iyi Brezilyalı, churrasco tarzı kaliteli yemek restoranı’

 

FİYATLANDIRMA STRATEJİSİ

New York City, özellikle restoranlar için pahalı bir şehir olarak bilinmektedir ve bu yılki anketlerden elde edilen sonuçlar, bu ünü yeniden doğrulamıştır.. New York’de yapılan araştırmalarda, akşam yemeği için ortalama 48.44 dolar harcandığını ortaya koymuştur. Uluslararası ülkelerin ortalaması alındığında ise bu oran 36.30 dolar şeklindedir.

Efektif fiyatlandırma işletmenin ayakta kalmasına ve sürdürülebilir olmasına yardımcı olur. İşletmeler kar durumunu garanti altına almak için maliyet artı fiyatlama yöntemi kullanmalıdırlar. Maliyet artı fiyatlama yöntemi, restoran işletilirken kira, bekçi ve aşçı maaşları, mutfak masraflar, gaz, elektrik gibi tüm giderleri içerir.

BCG MATRİS

Fogo de Chao en iyi pazar payına sahip ve  Brezilya tarzı kaliteli yemek restoranı olarak en fazla nakit para kazanan restoran konumundadır.  Fogo de Chao pazar büyüme oranının düşeceği bir zamana kadar başarısını sürdürürse, yıldızlar bunun sonunda nakit inekleri olmaya başlayabilir.

Pazara giriş stratejisi, mevcut müşterilere ve aynı pazarda olan yeni müşterilere daha fazla satış yapılmasını içerir.

Daha büyük tanıtım çabalarıyla pazarın payı arttırmayı hedeflemişlerdir. Daha fazla marka bilinirliği oluşturmak veya belirli bir tarihte sona eren, kısa vadeli bir promosyon yapmak için bir reklam kampanyası başlatmışlardır.

PAZARLAMA KARMASI (4P)

 ÜRÜN

Brezilya mutfağı biraz egzotik ama Amerikan ve Avrupa lezzetlerine yakın bir damak tadına sahiptir. Fogo de Chao, et yemeyi çok seven misafirlerin çok fazla et yemesini engellemek için bir sisteme sahiptir.  Her misafir, bir tarafı kırmızı ve bir tarafı yeşil olan iki taraflı bir madalyon alır. Yeşil, “Uzaklaş!” demektir, kırmızı ise esasen bir duraklatma hareketini ifade eder. Müşteriler çoğunlukla yemekleri boyunca “yeşil” kalırlar, böylece mutfağı iyice deneyebilirlerdi. Ayrıca öğünü dengelemek için geniş bir sebze barı vardır. Et servisi asla durmaz. (Biftek ve Tavuk). Ek olarak restoran muazzam bir şarap koleksiyonuna sahiptir.

FİYAT

Fogo de Chao öğle ve akşam yemeği menüsü için farklı fiyatlar sunar. Fiyatlara tüm mezeler, etler ve garnitürler dahildir. Aynı zamanda çocuklar için farklı fiyatlandırma yapılmaktadır.

DAĞITIM

Fogo de Chao, Manhattan’ın merkezinde, ülkedeki en rekabetçi restoran pazarı konumundadır. Bu birinci sınıf lokasyon Fogo’yu yerli halk, turistler ve saygın müşteriler için ideal bir yemek mekanı yapmaktadır.

TUTUNDURMA

– Fogo de Chao, sosyal medya aracılığıyla indirim kuponları veya indirimli alışveriş imkanı sunar.

– Yıldönümleri, partiler ve diğer organizasyonlar gibi özel günler için özel indirimler yapılır.

– Müşterilerin kolay bir şekilde kendilerine ulaşmasını sağlamak için sosyal medya kullanırlar, en son haberler, etkinlikler ve promosyonlardan haberdar olmak isteyen müşteriler ise  Fogo eClub’a katılabilirler.

– Restoranların popülaritesini artırmak için gurmeleri ve ünlüleri davet ederler

– Online rezervasyon yapmak

SONUÇ

Yaptığım pazarlama planı doğrultusunda Fogo de Chao dünyanın en önde gelen Brezilya usülune uygun yemek restoranıdır. Fogo de Chao’nın daha fazla müşteriye ulaşmak için dijital pazarlama becerilerini geliştirmesi gerekebilir.  Fogo de Chao restoranını diğerlerinden önde kılan en önemli özelliği konumunun çok iyi olmasıdır.  Newyork’u ziyaret eden bir çok turist konumu dolayısıyla restoranı sıkça ziyaret etmektedir. Bu durum restoranın satışlarında yaşabilecek herhangi bir olumsuzluğun önüne geçmektedir.  Fogo de Chao kaliteli gıda politikası ve Brezilya tarzı yemek kültürü sayesinde çok uzun yıllar müşterilerine hizmet edecektir.

REFERANSLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOGO DE CHAO RESTORANINDAN GÖRSELLER

INSTAGRAM

TWITTER

FACEBOOK

MENÜ

İÇ DİZAYN

CHURRASCO USÜLÜ SERVİS

BAR KISMI

İÇ DİZAYN

BEKLEME ALANI

GİRİŞ

Müşterilerin et servisinde kullandıkları kırmızı ve yeşil kartlar.

Bu yazı Güncel Gelişmeler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın