robin hood 2010

what is hot test: Robin Hood (2010)

 

On ikinci yüzyıl İngiltere’sinde Robin Longstride (Russell Crowe) ve çapulcu grubu yerel bir köyde yolsuzlukla yüzleşiyor ve dünya gücünün dengesini sonsuza dek değiştirecek olan taca karşı bir ayaklanmaya yol açıyor.

Yönetmen: Ridley Scott

Yazarlar: Brian Helgeland (senaryo), Brian Helgeland (hikaye)

Yıldızlar: Russell Crowe , Cate Blanchett , Matthew Macfadyen vd.

Giriş

Robin Hood, yanlış bir otorite ve ezilen insanlar tarafından yönetilen bozuk bir sistemin ortasında bu gri dokunuştur; o iyi kanun kaçağı ve kurnaz beyefendi olaraak karşımıza çıkmaktadır. Yasaları ne olursa olsun reddettiği, eylemleri için aldığı ceza ne olursa olsun, iyi kanun kaçağı her zaman, bir şekilde, daha fazla sosyal, kişisel ve politik düzeni ortadan kaldıracak ve somutlaştıracaktır.

Altı yüz yıldan fazla bir süredir var olan Robin Hood efsanesi hala insanları etkilemeye ve dünyaya yayılmaya devam etmektedir. Karanlık İngiliz feodal kültürü ve edebiyatındaki mütevazi başlangıcından günümüze kadar, hikaye yavaş yavaş tarihteki yerini almıştır.  Bu, yüzyıllar boyunca, birçok yerde ve birçok türde, çok yönlü ama güçlü bir kimliğe sahip inanılmaz bir figürün çalışmasıdır; çağların yaptığı sayısız değişiklikten; ve otoriteye karşı direnişin tekrarlayan bu efsanesi aracılığıyla zamanın ve çeşitli dönemlerinin nasıl bir zalim liderlik olduğu ve hayallerinde, umutlarda, hatta gerçekte nasıl karşılaşılabileceği konusunda kendi görüşlerini nasıl tasvir etmiştir

Efsanedeki bu gerileme, mitin ve kahramanın biyografisinin tamamen yeniden yapılandırılmasına yol açmıştır. Bu ikincisi onsekizinci yüzyılın sonunda ve on dokuzuncu yüzyılın başında gerçekleşmiştir. Bu yeniden yapılanma muhtemelen Robin Hood efsanesinin çağları aşmasının nedenidir.

Robin Hood’un kalıcı tekrarını anlamak, efsanevi hikayelerin yeniden kullanımını araştırmak anlamına gelir. Halk hikayeleri anlatılırken, bir yönün kritik bir rolü vardır.  Efsaneler ve masallar gibi popüler hikayelerin, anlatı bileşenlerinin tekrarlayan bir formülasyonuna indirgenebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, morfoloji üzerine temel çalışması bu tezin temelini oluştursa da, çalışması bu anlatıların sosyal veya kültürel özellikleriyle ilgilenmemektedir.

Bir yandan, bir efsane her zaman zamanında gerçekleştiği iddia edilen olaylara işaret eder. Ancak efsaneye işlevsel bir değer veren şey, tarif edilen spesifik modelin sonsuz olmasıdır; bugünü, geçmişi ve geleceği açıklar. Bu, mit ile modern toplumlarda, yani politikada büyük ölçüde yerini almış gibi görünen bir karşılaştırma yoluyla açıklığa kavuşturulabilir.

Ridley Scott’ın yönettiği 2010 destansı savaş filmi, Robin Hood efsanesine tarihsel bir bakış sunmaya çalışmıştır. Film, Russell Crowe tarafından canlandırılan filmin kahramanının tanıtımıyla başlıyor. Karakteri, Güney Fransa’nın savaş alanında, 1199 Haçlı Seferleri sırasında Richard’ın ordusunda ortak bir okçu olarak bulunmaktadır. Şahsiyet Robin Longstride olarak adlandırılır ve yetiştirilmesi bilinmemektedir, ancak geri dönüşler sorunlu bir geçmişi göstermektedir. Filmde Robin, Loxley’den Robert’ı taklit etmeyi kabul etmektedir. Ölen şövalye, Robin’in babasının eski bir tanıdığı Sir Walter Loxley’in oğludur. Sir Walter, ailenin mülklerini korumaktan kaçınmak için Robin’e geri dönen Robert olarak hareket etmesini önerir. Buna karşılık, yaşlı adam Robin’in babasının anılarını paylaşmayı teklif eder.

Robin Longstride onun bir devrimcinin oğlu olduğunu keşfeder. Babası bir haklar şartı oluşturmuş ve sonunda İngiltere’nin mutlak kuralına karşı çıkma planları nedeniyle idam edilmiştir. Bu nedenle, bir kanun kaçağı olarak konumu önceden belirlenmiş gibi görünmektedir: soyadı sosyal isyanla işaretlenmiştir. Kahramanın tavrını inceleyen Crowe karakterinin eylemleri, önceki toplumlarda önerilen yüksek toplumsal davranış kurallarına cevap vermiyor gibi görünmektedir.

Bu nedenle, film Robin Hood’un temsil edilen karakterinin, olağanüstü doğası değil, deneyimi ve uzmanlığı nedeniyle sadece lider işlevinde olduğunu vurgulamaktadır. Robin Hood ve onun isyanının efsanevi statüsü bu nedenle bir istisna olgusu değil, sadece belirli sosyal koşulların sonucudur.

Sonuç olarak, ülke kendini bir iç savaşın başlangıcında bulur. Barış yaratmak için Robin babasının ayak izlerini takip eder ve yeni bir haklar şartı önerir. Robin lider olarak birliklerle Dover sahilinde Fransız ordusuna karşı savaşır. Yenilgisiyle karşı karşıya kalan Godfrey, savaş alanlarını terk etmeye çalışır. Kaçışını önleyen Robin, komplocu uzaktan ok atışıyla öldürür. Fransız birlikleri Robin’e teslim olmuş ve İngiltere ulusal bir krizden kurtulmuştur. Ancak Kral John, Robin Longstride’ın popülaritesini saltanatına bir tehdit olarak görüyor ve ona bir kanun kaçağı ilan etmiştir.

 

Filmin anlatı yapılarını ve önerilen formülü karşılaştırarak, film orijinal mitin dayandığı bir prolog olarak düşünülebilir. Örneğin, yalnızca filmin sonunda, Robin Hood, başlık karakterini resmi bir kanun kaçağı haline getirerek ve ormanda bir dışardan oluşan bir gruba katılmasını sağlayarak ilke modeline cevap vermektedir. Ayrıca, İngiltere’nin ortaçağ toplumunu temsil ederken, filmin tarihsel olarak doğru bir imaj sunmaya kararlı olduğu vurgulanmalıdır.

Robin Hood’un olgusal tarihe ve efsaneye filmik bir tarih sunmaya odaklanması bu nedenle çağdaş sosyal ve politik meselelerden etkilenmiştir.  Filmde Magna Carta’ya benzer bir teklif tartışılmıştır. Şart, Kral John’a yetkisini sınırlamasını ve vergilerini düşürmesidir. Kral tarafından kabul edilen muhalif birlikler daha sonra karşılıklı bir düşmanla savaşmak için birleşir.

Scott’ın filmsel olarak yeniden sahiplenilmesinin çağdaş bir sosyal çevreye yanıt verdiğini göstermektedir. Film ve bağlam arasındaki uyumluluk bu görüşü gösterir, ancak filmin içinde, Scott bunu vurgulamaya çalışır. Örneğin, Robin Longstride filmin çoğu için otorite tarafından sürülen bir kanun kaçağı olarak kabul edilemez. Bununla birlikte, bu, karakterin bir toplum üyesi olarak kabul edilebileceği anlamına gelmez. Topluma katılabilmesi için Robin’in soylu bir adamın kılık değiştirmesi gerekmiştir. Bu nedenle, şahsiyet toplumda “öteki” olarak hareket eden bir dışlanmış olarak kabul edilebilir. Ayrıca Robin, temsil edilen toplumda kalıcı bir çatışmayı gösteren babasının siyasi önerisini canlandırmaktadır.

Bu siyasi mirasla birlikte Robin’in sosyal sürgündeki konumu önceden belirlenmiş gibi görünmektedir. Ancak bu tekrarın Robin’den değil, toplumdan kaynaklandığına dikkat etmek önemlidir. Çağdaş meselelerle ilgili olarak Robin Hood, toplumun ezilen ve ezilen taraflar arasında devam eden bir toplumsal çatışma ile damgalandığını ilan ediyor gibi görünmektedir.

2000’lerin çağdaş sosyal meselelerini ele almak için Robin Hood’u yeniden kullanmanın nedeni belki de masalın sosyal sınıflandırma çatışması çözümüyle işaretlenmiştir. Orijinal efsane, Robin Hood ormana güvenli bir şekilde ulaşırken, ezici yetkililer varlığını sürdürürken, sonuçta hala mevcut bir sosyal farkı göstermektedir. Bu nedenle, film ve bağlamın yakınsaması, sosyal gruplar arasındaki çatışmanın döngüsel niteliklerini gösterir ve sosyal bölünmenin tartışmasız bir yaşam koşulu gibi göründüğünü vurgular.

 

 

 

 

KAYNAKÇA

 

Gino, F., & Pierce, L. (2010). Robin Hood under the hood: Wealth-based discrimination in illicit customer help. Organization Science21(6), 1176-1194.

http://sinema.yedincigemi.com/i/19481/Robin-Hood-inceleme.html

https://www.filmloverss.com/robin-hood/

https://www.imdb.com/title/tt0955308/

https://www.merlininkazani.com/robin-hood-the-legend-of-sherwood-inceleme-466

https://www.rottentomatoes.com/m/robin_hood_2010

Johnson, V. B. (2017). Reading Robin Hood: Content, Form and Reception in the Outlaw Myth. Medium Aevum86(1), 175-176.

Nollen, S. A. (2015). Robin Hood: a cinematic history of the English outlaw and his Scottish counterparts. McFarland.

Powers, A. (2010). Robin Hood Gardens Re-visions. The Twentieth Century Society/Paul Holberton Publishing.

 

Bu yazı Güncel Gelişmeler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın