Tarihteki ilk motorlu taşıt

Karl Benz’in Patentini Aldığı ve Halka Satılan İlk Motorlu Taşıt 1885

 

Otomobil Nedir ?

 

Bir zemin üzerinde kendini ve kendisiyle birlikte başka nesneleri de taşıyabilen hareketli düzenekler sayesinde kendini harekete geçirebilen devingen yapılı taşıt. Amacı insan ve yük taşımaktır. Auto-Mobil hayvanlarla çekilen arabaların itme gücünü karşılayan tahrik gücü özgürlüğüdür.

 

İlk Otomobiller

 

İlk otomobillerin büyük bir kısmı at arabasının motorlu taşıta çevrilmiş hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü “atsız araba” olarak adlandırılmaktaydı. O dönemdeki otomobillerin çoğu at arabasından at malzemelerinin çıkartılmış ve teknik malzemelerin eklenmesi ile oluşmuştur. Başka bir deyişle arkasına motor takılmış fayton görünümündeydiler. 1900’lü  yıllara gelindiğinde ise kendine özgü bir biçime kavuşup motor düzenekleri arabaların önüne alınmıştır. Bu dönemdeki otomobiller fayton yapımcıları tarafından tasarlanıyordu. Bu yüzden ilk otomobiller ile faytonlar arasındaki benzerlik oldukça fazladır.

Otomobil devrinin Benz şirketi otomobil yapımında öncü bir şirket olmuş ve  1886 yılına kadar 130 tane otomobil üretmiştir. Benz şirketinin ilk arabası olan Velo isimli araba satılan ilk arabadır.

1900’lü yıllara gelindiğinde otomobiller artık atlı araba şeklinden uzaklaşmaya başladı. Her yıl yeni buluşların ortaya konulması ile birlikte otomobiller daha rahat ve kullanışlı hale gelmeye başladı. Penhard Levassor, De Dion Bauton, Renoult gibi otomobil yapımcıları aynı zamanda Fransa’da mucit olma özelliği taşırlar. Penhard, motoru otomobilin önüne koyarak 1895 yılında ilk üstü kapalı arabayı tasarlamıştır. Renault ise çekişi bir mil yardımıyla arka tekerleklere vermiştir. Böylece 1900’lü  yıllardan en fazla satılan otomobiller Fransız otomobilleri olmuştur. Duryea kardeşlerin yaptığı Oldsmobile tarzı arabalar Amerika’nın tasarladığı ilk arabalar olmuş ve binlercesi Amerika’da satılmaya başlamıştır.

Otomobillerin kullanılması yaygınlaştıkça müşteriler daha lüks arabalar isteme başlamıştır. Bu sebepten ötürü yapılan Hispano – Suiza, Benz, Delauney – Belville, Rolls- Royce, gibi otomobiller yapılmıştır. Otomobillerin içleri kadife kumaş ve ince derilerle  döşeniyor otomobilin karoseri en iyi fayton yapımcıları tarafından tasarlanıyordu. Motorları büyük, güçlü ama çok sessiz çalışan türde idi.

1909 yılından sonra arabaların önünde tozdan korunmak amaçlı ön camlar kullanılmaya başlandı. Silecek olmadığı için sürücüler kendi yöntemleri ile camlarını temizliyorlardı. Bu tarz gelişmeler ile birlikte “Charles Rolls ile Henry Royce” nin üstün nitelikli arabası ” Dünya’nın en iyi arabası” olarak tanındı ve sessiz çalışmasıyla birlikte patlayan karosesi işin içine girince ” gümüş hayalet” olarak adlandırıldı.

Ford Model T Yıl 1914

 

1908 yılında Henry Ford zengin olmayanların  bile otomobil sahibi olmasını sağladı. Yukarıdaki T modelli arabalar üretildiği zaman çok fazla tutulmuştur. 1908 yılında Amerika’da otomobili olan kişi sayısı 200 000 den azken 5 yıl sonraki dönemde bu sayı 250 000 e kadar çıkmıştır. 1930’lu yıllara gelinirken 15 000 000 tane T modeli araba satılmıştır. Ford koyduğu ilkeler sayesinde otomobil yapımında günümüze kadar adını taşıyabilmiştir.

 

Tiryakioğlu, K. (2004). Otomotiv sanayiinde ürün tasarımı ve Türkiye için bir model: TOFAŞ. Mimar Sinan Üniversitesi

Ulukut, O. (2007). Ülkemizde 1960’lardan günümüze otomobil tasarımında biçimsel yenilenmeler ve yenilenmeler

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın