Türkiye’nin İlk Arabası : Devrim

Dünyadaki ulaşım araçlarının seviyesi teknolojik gelişmelere bağlı olarak her zaman daha ileriye doğru gitmiştir. Bu araçlar haliyle Türk toplumunun da beğenisini kazanmış, halk içinde benimsenmiştir. Ancak otomobiller Türkiye’ye ithal edilmesi ülke ekonomisi için büyük masraflar içerecek hale gelmişti. Bu ithal araçlar askeri anlamda da kullanılmaktaydı. Bu sebepten ötürü Cemal Gürsel 1961 yılında yerli bir otomobil yapılması fikrini ortaya atmıştır. Bu düşünceye olumlu yaklaşanlar olduğu kadar olumsuz yaklaşanlar da olmuştu. Bu tartışmaların olduğu süreç içerisinde Başbakanlık emri ile Ulaştırma Bakanlığına yerli bir otomobil yapılması kararı çıkmıştır. Devlet Demir Yolların’da çalışan mühendislerin Eskişehir Cem Atölyesinde bir araya gelerek başlayan çalışmalar 1961 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde hemen hemen tamamlanmıştı.

Yapımı tamamlanan ve Devrim adı verilen iki araç 28 Ekim’de Ankara Türkiye Büyük Millet Meclisinde tanıtılmak suretiyle yola çıkmıştır. Otomobillerin biri siyah birisi bej renkte idi.  Siyah renkli olan araca Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel meclis çevresindeki alanda binmiştir. Meclis bahçesinden Atatürk Bulvarı’na kadar gidip ve Cemal Gürsel’in emri ile bej renkli olanında alınmasını emredince dönüş yolunda araç durmuştur.

Bu olay neticesinde daha sonradan da meclise konu olan yerli otomobil konusu çok fazla rağbet görmeyince siyasetten gündeminden düşmüştür. Proje neticesinde 4 tane yapılan bu otomobiller ile seri üretime geçilememiş ve Devrim Arabaları tarihteki yerini almıştır.

 

AŞIK. S. (2013), Türk otomobil tarihinde bir ilk: Devrim arabası, Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi.

DURMUŞ. S. (2014), Otomotiv sektörünün iktisadi analizi; Erzurum il merkezinde otomobil talebi ve talebinin belirleyicileri üzerine bir uygulama, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın